Německé letecké společnosti – Germanwings

Germanwings patří mezi takzvané nízkonákladové letecké společnosti, často označované anglickým termínem low cost. Její sídlo je v Kolíně nad Rýnem. Celou společnost vlastní největší německá letecká společnost Lufthansa. Její nejdůležitější letiště, které spojuje jsou Berlín-Schönefeld, Stuttgart a Kolín nad Rýnem/Bonn. Z těchto letišť létá do 86 destinací.

Ačkoliv jsou nízkonákladové společnosti známé tím, že se snaží srazit náklady na jednoho cestujícího na minimum, tím že se sníží komfort u Gemanwings to neplatí. Hlavní politikou společnosti je ušetřit na provozních nákladech letadel. Ve flotile má 32 Airbus A319-100, které se vyznačují právě nízkými provozními náklady. Vlastně se jednalo o reakci na růst ropy v sedmdesátých letech, kdy vzrostla poptávka po menších letadlech, které nebudou tak nákladné. Výsledkem byl nový koncept za použití moderních technologií, které umožnily například aby letadlo doslova pracovalo s aktuální hmotnosti (kontrola těžiště letounu pomocí paliva) anebo první plně digitální fly-by-wire řídící systém v civilním letadle. Dále jsou to nové materiály, které snížily náklady oproti předchozímu modelu Boeing 727 o téměř 50%.

Germanwings je také oblíbená díky cílením na některé destinace, kam nízkonákladové společnosti moc nelétají, například Moskva, Skopje, Priština, Istanbul anebo Reykjavík. Ceny se dost liší podle aktuálního kalendáře. Když si vyhlédnete ne příliš vytížený den, není problém dostat se s cenou na 100 EUR. Samozřejmě jsou tu různé akční letenky, které mohou bez problémů převálcovat různé charterové společnosti. Někde jsem zahlédl ceny kolem 500 Kč.

Historie letecké společnosti Germanwings sahá do roku 1997, kdy Eurowings vytvořila sekci pro nízkonákladové lety. V roce 2002 se však tato sekce osamostatnila a vznikla nová společnost. Během následujících let byly snahy o připojení společnosti do většího celku, ovšem nikdy se tak nestalo. Nakonec jí začátkem roku 2009 získala pod svá křídla kompletně Lufthansa.

Co se týká letadel je Germanwings známá tím, že se nebojí používat nové efektivní technologie. Ne vždy se to ale povede a často se nesejde nabídka s poptávkou. Společnost vydává vlastní časopis, kde prezentuje své plány do budoucna. Je vnímána jako velice inovativní. V letadlech se prodává jídlo a nápoje formou Buy on board. Tedy na palubě je bar a musíte si objednat a rovnou i jídlo zaplatit.

Samotná letadla Germanwings jsou specifická svým vzhledem. Ten propaguje převážně německá města. Ovšem bylo možné zahlédnout i růžová letadla společnosti, která dělala reklamu společnosti T-mobile. Příjmy z těchto reklam pak zvyšují komfort pasažérů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.