Pokuty v Německu

Pokud se chcete vyhnout pokutám v Německu, tak je nutno být velice obezřetný. Na rozdíl od České Republiky jsou totiž některá pravidla jiná a míra tolerance je často přísnější a to dokonce i když se jedná o turistu. Například jízda na černo v metru může být v extrémním případě potrestána i odnětím svobody, respektive podmíněným trestem. Za mřížemi končí recidivisté. Jako turistu vás to bude stát „jen“ 40 EUR.

Pokuty pro chodce

Podobně jako v České Republice dohlíží policie i na chodce. I když u nás se řeší většina drobných přestupků jen domluvou v Německu je to jinak. Za šikmí přechod cesty si připravte 5 EUR. K tomu vám ještě mohou přičíst 5 EUR za to, že nejdete přes přechod pro chodce. Vstupování do vozovky mimo chodník je také potrestáno blokovou pokutou 5 EUR. Dávejte si pozor i na trasy pro cyklisty, kterých je například v Berlíně velké množství. Ve většině případech jsou vyhrazena pouze jízdním kolům.

Pokuty pro cyklisty

Doprava v Berlíně na kole je velice oblíbená, ovšem kvůli jejímu masivnímu využívání je třeba dbát i předpisů. Němci s řidickým průkazem si musí na kole dávat obzvlášť pozor, protože pokud nebudou dodržovat předpisy hrozí jim i odebrání řidického průkazu.

Na kole musíte mít funkční neušpiněné odrazky a také zvonek. Jinak vás čeká pokuta 10 EUR. Ať vás ani nenapadne vozit na kole další osobu. To stojí také deset euro.

Telefonování za jízdy na kole vás bude stát 25 EUR. A pozor tohle je důležité. Pokud budete mít sluchátka vedoucí například do MP3 přehrávače dostanete pokutu 10 EUR. Takže zapomeňte na handsfree anebo poslouchání rádia.

Jakékoliv šílenosti jako změna směru jízdy bez ukázání, jízda bez držení, jízda s držením se vozidla atd. Stojí 10 EUR.

Nezapomeňte, že na stezce, která je společná pro cyklisty a kola, mají chodci přednost. Dále pokud existuje stezka pro cyklisty a vy využijete vozovku anebo chodník máte to za 15 EUR.

Jízda pod vlivem alkoholu je do 21 let nepřípustná. Další odstupňování je stejné jako u aut.

Jízda na červenou je za 60 – 100 EUR.

Pokuty při jízdě na inlinech

Bruslaři by měli jezdit po chodníku. Většina měst to řeší individuální vyhláškou. Na bruslích nesmíte na silnice, kde je maximální rychlost vyšší než 30 km/h. Zároveň pro vás platí stejná pravidla jako pro chodce.

Pokuty pro řidiče v Německu

Německo má 18 bodový systém, ovšem českému řidiči je nestrhávají.

Pokud pojedete do městské zóny bez ekologické známky vyjde vás to na 40 EUR. V Německu platí nulová tolerance alkoholu pro řidiče do 21 let, anebo všechny řidiče, kteří mají svůj řidičák méně než dva roky. Pokuta je 1000 EUR.

V tunelech musíte mít rozsvícené potkávací světla. Jinak 10 – 40 EUR.

 • Zákaz zastavení 10 EUR, zastavené na dálnici 30 EUR
 • Špatné parkování je za 10 EUR, parkování na zákazu 15 EUR, pokud to potrvá více jak hodinu 25 EUR. Pokud parkujete na špatném místě 15 EUR, když to někoho omezí 25 EUR, pokud je to zrovna sanitka 40 EUR + se to může řešit ještě extra.
 • Parkování na místě pro postižené 35 EUR, na místě pro hasiče 35 EUR, pokud tam zrovna bude potřebovat zaparkovat sanitka tak je to za 50 EUR.

V Německu se jako u nás musíte pásat. Jinak si připravte 30 EUR. To platí i u dětí, které musí být poutané. U dětí bez autosedačky 40 EUR.

Prošlé emise jsou za 15 – 25 EUR. Technická od 15 do 40 EUR.

Překročení rychlosti se řeší podle toho zda to bylo mimo město/ve městě

 • 10 km/h 10/15 EUR
 • 15 km/h 20/25 EUR
 • 20 km/h 30/35 EUR
 • 25 km/h 70/80 EUR
 • 30 km/h 80/100 EUR
 • 40 km/h 120/160 EUR
 • 50 km/h 160/200 EUR
 • 60 km/h 240/280 EUR
 • 70 km/h 440/480 EUR
 • více jak 70km/h 600/680 EUR

Nezastavení na stopce je za 10 EUR. Jízda na červenou záleží na situaci. V Německu se měří vteřiny a nebezpečnost situace. Pokuta je od 90 do 360 EUR.

Alkohol se v Německu neřeší do 0,3 promile (neplatí pro mladší 21 let a pro nové držitele řidičského průkazu), ovšem pokud se něco nestane. Pak přichází pokuty a vězení. Takže doporučení je nepít vůbec. Stačí totiž aby jste měli jen stopové množství alkoholu a přehlédli stopku a máte velký problém.

A teď velký pozor. Pokud zvednete prostředníček na policistu, radar anebo kameru bude vás to stát 4000 – 6000 EUR. Tohle není sranda.

Další pokutovatelné věci: hlasitá hudba, zahřívání motoru v zimě, neodklizený sníh na kapotě, oslava na cestě bez povolené, nedostatečně vyčištěné přední sklo, špinavá značka, vyhození žvýkačky, odplivnutí, vyhození předmětu (cigaretový nedopalek), mytí auta na veřejné ulici.

Pozor každé město může vyhláškou ještě pokuty upravit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.