Oktoberfest

Oktoberfest, známí též jako svátek piva anebo mnichovský pivní festival. Je největším pivním festivalem na světě již po dlouhá desetiletí. Jeho počátky se datují do roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Nadšený princ pozval celý královský dvůr a dokonce celé město na obrovskou oslavu, kterou zakončily koňské dostihy. Celá akce byla natolik velkolepá, že se jí za rok podařilo znovu úspěšně zopakovat. No a tak se z toho stala tradice.

Oktoberfest se odehrává na Terezínské louce, což je oblast o rozloze 64 akrů. každý rok jej navštíví kolem 6 milionů návštěvníků. 70% jsou místní lidé z Bavorska.

Od roku 1872 začíná tradičně v zářijovou sobotu a trvá 16 dnů. Končí vždy první říjnovou neděli. Ovšem pokud připadne na 1. či 2. října protáhne se až do 3. října, tedy do oslav dne německé státnosti. Letos bude od 22. září do 7. října.

Oktoberfest je velkolepou oslavou, kde je během dvou týdnů spotřebováno až 30% celé Bavorské produkce piva. Pracuje zde více jak 12 tisíc lidí. O to aby jste měli pořád co pít se stará 1600 číšníků. Pokud nebudete zvládat tančit, je zde připraveno více jak 100 tisíc míst k sezení. Za průměrný Oktoberfest se sní 880 volů, 220 tisíc párků či klobás a 460 tisíc pečených kuřat.

Pro našince jedno upozornění, všechno pivo, které je uvařeno v oblasti Mnihova, musí být minimálně 13,5 až 14 stupňové a zároveň 6% alkoholu. Což rozhodně není málo. U nás se běžně konzumuje maximálně 12 stupňové s 5,5% alkoholu (většinou 5%). Je to opravdu slušný rozdíl. Nenechte se tak zaskočit a dejte tomu čas. Pivo je dále posuzováno ještě podle dalších kritérií, která nejsou zrovna benevolentní. Výsledkem je opravdová německá kvalita a označení Oktoberfestbier či Märzen.

Pivo se nečepuje do půllitrů ale do litrových nádob. Cena se pohybuje od 8,50 do 9 EUR. V přepočtu 210 až 225 korun. Na ochutnání je k dispozici zhruba 30 druhů.

Oktoberfest

Mezi tradiční oděv, který je velice charakteristický pro tuto obrovskou pivní slavnost patří bavorské klobouky s chomáčkem kozí srsti a a tradiční bavorský kroj.

Součástí celé akce je i velkolepá pouť plná atrakcí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a Volný čas se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.