Historie letiště Berlín-Tempelhof

Letiště Berlín-Tempelhof je jedno ze tří letišť, které se nachází ve městě. Další dvě jsou Berlín-Tegel a Berlín-Schönefeld. Nachází se uprostřed města, což mu dává velký komerční potenciál.

Letiště má bohatou historii, která sahá až do roku 1883, kdy se zde zkoušely různé létací stroje. Bylo to místo, které se nesmrtelným písmem zapsalo do historie aviatiky. Například roku 1909, zde americký letec Orville Wright dosáhl rekordu ve výšce. Se svým strojem dokázal vystoupat až 172 metrů vysoko. Ovšem letiště jako takové zde vzniklo teprve v roce 1923, kdy začaly přilétat a odlétat pravidelné komerční lety. Významný je i rok 1930, kdy zde přistála vzducholoď Graf Zeppelin. Třicátá léta minulého století byla pro letiště velice významná. Stalo se nejvíce frekventovaným na světě. Čímž ale byla dosažena maximální kapacita. Ovšem tehdejší nacistické Německo z něj chtělo mít i nadále největší a nejdokonalejší letiště na světě, které by se stalo středem říše. Díky masivním investicím se tak koncem roku 1939 mohlo chlubit kapacitou až 6 miliony cestujících ročně.

Na konci druhé světové války padlo do rukou sovětské armády. Ovšem jelikož leželo v americké zóně, nakonec připadlo jim. Následně sehrálo velice důležitou roli jako cílový přístav pro takzvaný letecký most, kdy přes něj proudila letecká pomoc zablokovanému Berlínu. V této době startovala a přilétala letadla každých devadesát vteřin.

Pro civilní dopravu se znovu otevřelo až v roce 1950 a to se svolením vrchního komisaře pro leteckou dopravu USA. To však trvalo jen do roku 1975. Civilní doprava byla přesunuta na letiště Berlín-Tegel. Letiště Berlín-Tempelhof sloužilo výhradně pro vojenské účely.

K obnovení civilní dopravy došlo znovu v roce 1985. Byla však hodně omezená určená pouze pro obchodní zájmy, tedy žádní turisté. Povolení měli jen vybrané společnosti. Toto omezení padlo v roce 1990, kdy už sem mohly létat všechny letecké společnosti.

Finální tečkou byl rok 1994, kdy zde byla zavřený poslední úřad Spojených států amerických.

Letiště bylo vždy vnímáno jako velice důležité. Jednalo se o strategické místo, které mělo sehrát důležitou úlohu v případném konfliktu mezi vojsky varšavské smlouvy a vojsky severoatlantické aliance.

Díky stanici metra, která se nachází pár set metrů od letiště si získalo poměrně velkou oblibu u turistů. Letiště tak bylo dlouhou dobu na hranici své kapacity, kterou často doslova překračovalo. Navíc do něj nemohli zasáhnout pohraničníci NDR.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.