Provoz a konec letiště Berlín-Tempelhof

Letiště Berlín-Tempelhof bylo jedno z nejvíce vytížených v Evropě. Díky své strategické poloze uprostřed města bylo také velice vyhledáváno turisty. Navíc zhruba dvě stě metrů od samotného letiště se nachází stanice metra, což rozhodně uvítá úplně každý.

Z letiště létá celkem 11 pravidelných společností.

 1. Litevská Air Baltic zajišťuje spojení s hlavním městem Litvy Riga.
 2. Air Berlin se specializuje spíše na sezónní lety do Antalyie, Las Palmas de Gran Canaria a Palma de Mallorca.
 3. Charterová společnost Avitrans léta do Švédska.
 4. Jak už název napovídá Brussels Airlines létá do Brusselu, je velice oblíbená u státních úředníků, kteří nevyužívají státních letadel.
 5. Cirrus Airlines je německá letecká společnost specializující se na regionální lety. Německo je poměrně velká země a regionální lety jsou zde preferovány jako zdroj osobní přepravy.
 6. Condor Flugdienst je německá letecká společnost, která zajišťuje pravidelné lety do Las Palmas de Gran Canaria a Tenerife-South. V době turistických sezón také létá do Antalya, Dalaman, Hurghada, Larnaca, Palma de Mallorca a na řecký ostrov Rhodes.
 7. Asi nikoho nepřekvapí že i naše CSA Czech Airlines létá Německa. Mimochodem zajišťuje charterové lety do Dublinu a Manchester.
 8. Další z vnitrostátních dopravců je Germanwings. Stará se o pravidelnou dopravu Cologne/Bonn, Munich, Stuttgart, Zweibrücken.
 9. Hamburg International provozuje pravidelné lety do Fuerteventura a Tenerife-South. V době turistické sezóny létá také do Antalya, Heraklion, Palma de Mallorca a Rhodes. Cestovní kanceláře si u ní také objednávají charterové lety do Londýna.
 10. InterSky je další z vnitrostátních leteckých společností.
 11. Podobně je na tom i známá společnost Lufthansa.

Mimo těchto dopravních společností zde působí dalších 11, které se specializují na privátní a nákladní dopravu.

O zavření letiště se spekulovalo dlouhou dobu, protože narušovalo poklidný život Berlíňanů. Když však došlo na hlasování o uzavření letiště v roce 2008, více jak 60% lidí si jej přálo zachovat a to alespoň z historických důvodů. Posledním komerčním letem byl Cirrus Airlines Dornier 328, který vyrazil 31.8.2008 v 22:17 směrem k Mannheim.

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.