Doprava v Berlíně – silniční kola

Jezdit v Berlíně na kole je radost. Všude je rozsáhlá síť cyklostezek. Ostatně každý den se zde prohání více jak půl milionu cyklistů. V roce 2009 tvořili právě cyklisté 13% dopravy. Není se čemu divit z 1000 obyvatel Berlína má 710 kolo a nebojí se ho použít.

Celková síť cyklostezek v Berlíně je dlouhá neuvěřitelných 620 kilometrů. Z toho 150 kilometrů je vyhrazenou pouze pro cyklisty.

  • 190 kilometrů jsou takzvané off road cyklostezky.
  • 60 km je součástí klasické silniční dopravy, tedy že na silnici mají vyhrazený svůj vlastní pruh.
  • 70 kilometrů se dělí cyklisté s autobusy o speciálně vyhrazený pruh.
  • 100 kilometrů je smíšený pruh chodci/cyklisté a dalších 50 kilometrů jsou chodníky, kde mohou cyklisté jezdit.

Mimo tuto dráhu jsou v Berlíně speciálně silnice, které sdílí kola a auta. Je zde upravena maximální rychlost na 30 kilometrů za hodinu.

Díky oblíbenosti kol, se samozřejmě pořádají v Berlíně různé soutěže a závody. Nejznámější jsou zřejmě soutěže  Berlin-Copenhagen a European Cycle Route R1.

Na kolech se často i demonstruje. Jsou běžnou součástí Berlínského života, proto je s nimi nutné počítat i jako turista.

Většina hromadné dopravy umožňuje převážet kola. V tomto je Berlín daleko benevolentnější než například Praha, kde vás tak maximálně vyženou.

V Berlíně je mnoho půjčoven kol a to včetně projektu, který je pod záštitou Deutsche Bahn (Německé dráhy), což je největším železničním dopravcem v Německu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Doprava. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.