Berlínská ZOO

Berlínská zoologická zahrada (Berlin Zoologischer Garten) je ač se to možná zdá trochu více podivné ve skutečnosti velká dopravní tepna. Jedná se o průjezdné nádraží, které bylo uvedeno do provozu v roce 1882. I přesto, že mělo nádraží jen dvě nástupiště, bylo strategicky důležité pro západní část.

Berlínská ZOO se původně jmenovalo stanice Stadtbahn. V roce 1902 pod ní byla postavená stanice metra (dnešní U2). Mezi roky 1934 a 1940 byla přestavěna a modernizována, tak aby dokázala obsloužit větší nápor. Po uzavření Berlin Anhalter Bahnhof v roce 1952 se stala Berlínská ZOO jedinou železniční stanicí, která spojovala západní část Berlína s dálkovými spoji. S pouhými dvě nástupišti a čtyřmi koleji se tak stala světovým unikátem. Po sjednocení Německa její význam poklesl až s otevřením nové Berlin Hauptbahnhof v roce 2006, které značně ulevilo zdejší železniční dopravě, ohledně dálkových spojů.

Tato stanice je velice populární v kultuře. Například U2 pojmenovali jednu svou písničku „Zoo Station“, následoval přechod k ZOO Tv tour a následné vydání alba Zooropa.  Mezi další hudební skupiny, které se touto stanicí inspirovali byli legendární Scorpions v jejich písničce „The Zoo“. Další jsou Alphaville s odkazem v písničce „Big in Japan“.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a Volný čas. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.